Macho

Anglicky mužný, maskulinní.

Maledom

Zkratka – male domination. Sadomasochistické chování při kterém hraje muž dominantní (vládnoucí) úlohu. Viz též sadismus a masochismus.

Manga

Ukázka mangy Ukázka mangy Manga je japonské slovo pro comics. Na západě se pak tímto slovem označuje obvykle určitý, specifický styl kresby a comics kreslený tímto stylem. Existuje mnoho druhů mangy, které mají své specifické označení. Jedním z druhů mangy je hentai, což je erotická či pornografická manga. Animované filmy kreslené stylem manga se označují jako anime.

Masoch, Leopold Ritter von Sacher

Leopold Ritter von Sacher-Masoch Leopold Ritter von Sacher-Masoch, * 27. 1. 1836, † 9. 3. 1895, muž který dal jméno masochismu. Nejznámější je jeho novela Venuše v kožichu, o masochistickém vztahu snílka Severina von Kusiemski k Wandě von Dunajew – krásné volnomyšlenkářské vdově které sloužil jako otrok. Novelu napsal Masoch na základě svého osobního zážitku.

Zakladatelem rodu byl Don Matthias Sacher, španělský šlechtic bydlící v Praze. Otec Sachera-Masocha byl policejní ředitel Lembergu který se oženil s ruskou šlechtičnou Charlotte von Masoch. Sacher-Masoch se narodil v Lembergu v Galicii, v bouřlivém roce 1848 se přestěhovali do Prahy kde se naučil německy. Studoval práva, historii a matematiku v Praze a v Gratzu. Pracoval jako profesor v Lembergu, později se osamostatnil a psal „na volné noze“. Zemřel v Lindheimu.

Masochismus

Viz sadismus a masochismus.

Masturbace

Mužská masturbace Ženská masturbace Pohlavní sebeukájení (ipsace, onanie, samohana). Činnost, při které si člověk sám hladí (dráždí) svoje vlastní pohlavní orgány. Cílem je uvolnit sexuální napětí a dosáhnout příjemných pocitů, které mohou být hodně silné a končí vyvrcholením (orgasmem). Někdy se při masturbaci používají nejrůznější erotické pomůcky.

Masturbátor

Erotická pomůcka, viz umělá vagína.

Menses

Viz menstruace.

Menstruace

Menstruace (menses, měsíčky, perioda, čmýra) je pravidelné měsíční krvácení, jedna z fází ženského menstruačního cyklu. První menstruace je jedním z příznaků dospívání dívek, a objevuje s nástupem puberty se okolo 12. roku. K menstruaci nedochází v období těhotenství, a proto může být vynechání menstruace příznakem otěhotnění.

Většina párů během menstruace vynechává pohlavní styk, a to především z estetických důvodů. Ze zdravotního hlediska je při menstruaci větší pravděpodobnost přenosu pohlavních nemocí.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus se objevuje u žen od puberty až do menopauzy, neprobíhá v době těhotentví. Cyklus je spojen se změnami na sliznici dělohy, a řízen hormonálně. 1.-5. den Menstruace : děložní sliznice se odlučuje, a  krvácením je odplavována děložním hrdlem a pochvou ven z rodidel ženy. 6.-11. den Proliferační fáze (folikulární) : děložní sliznice se obnovuje. Ve vaječnících roste dominantní folikul (měchýřek), ve kterém uzrává vajíčko. 12.-14. den Ovulace : Dominantní folikul praská, a uvolňuje se z něj zralé vajíčko, které se usazuje v břišním ústí vejcovodu. 15.-28. den Sekreční fáze (luteální) : Prasklý folikul se mění ve žluté tělísko (corpus luteum). Žluté tělísko vytváří progesteron, pod jehož vlivem se mění sliznice dělohy a připravuje se k přijetí oplodněného vajíčka. Vajíčko putuje vejcovodem do dutiny děložní a pokud nedojde k oplodnění cyklus se opakuje.

Měsíčky

Viz menstruace.

Metrosexuál

Označení muže, který se nadprůměrně věnuje péči o svůj zevnějšek, image, a životní styl. S erotikou nemá toto označení žádnou spojitost, jde o termín zavedený v roce 1994 britským žurnalistou Markem Simpsonem.

Mezi kozy

Vit tit fucking.

MF

Anglická zkratka Male and Female (muž a žena). Používá se pro označování počtu mužů a žen v erotických scénách, kde počet písmen „M“ označuje počet mužů a počet písmen „F“ udává počet žen. Tedy pokud v popisu obrázku objevíte zkratku MFF, znamená to hrátky dvou žen s jedním mužem. Pořadí písmen není směrodatné, takže se můžete setkat i s označením FFM.

Misionářská poloha

Misionářská poloha Poloha při sexu, která je pro euroamerickou kulturu považována za základní. Je to poloha vleže, tváří v tvář. Své jméno získala údajně proto, že tak souložili misionáři s domorodci (domorodkyněmi) které měli civilizovat a přivést na pravou víru. Necivilizovaní domorodci byli zvyklí souložit zezadu, podle jejich pohledu „v souladu s přírodou“, neboť v poloze „zezadu“ se páří většina savců (viz doggie styl).

Mokrý orgasmus

Viz ženská ejakulace.

Monroe Marilyn

Marilyn Monroe (*1.6.1926, †4.8.1962) Marilyn Monroe (*1.6.1926, †4.8.1962), narozená jako Norma Jeane Mortensen a pokřtěná jako Norma Jeane Baker. Americká herečka účinkující ve dvacítce filmů (u nás zřejmě nejznámější „Někdo to rád horké“ – Some Like It Hot). Byla několikrát provdána, nejznámější však byl její milostný poměr s americkým prezidentem Johnem F. Kennedym. Zemřela za nevyjasněných okolností na předávkování barbituráty.

Marilyn Monroe v prvním čísle Playboye Marilyn Monroe v prvním čísle Playboye V době kdy nebyla ještě známá pózovala nahá pro pánský kalendář (1949). Později proto byla vydírána, ale Marilyn tuto skutečnost zveřejnila sama, a zmíněné fotografie se později objevily v prvním čísle Playboye.

Mons pubis

Viz venušin pahorek.

Morning after pill

Antikoncepční pilulka, která se bere po nechráněném pohlavním styku. Nedoporučuje se jako stálá antikoncepce, ale pouze v případě že vám v nejnevhodnější chvíli praskne kondom, nebo v podobných nečekaných situacích (viz též postkoitální antikoncepce).

Muff

Anglicky nespisovně vulva. Výraz pochází zřejmě z doby kdy se ženy ještě příliš neholily, protože původní význam tohoto slova je rukávník.

Mysofilie

Sexuální úchylkam kdy sexuálním fetišem je nečistota (viz též fetišismus).