Encyklopedie Erotiky

Předčasná ejakulace

Která ejakulace je předčasná?

O předčasné ejakulaci se většinou hovoří v případě, že u muže dojde k vyvrcholení a následné ejakulaci během několika vteřin soulože. Pokud dojde k ejakulaci dokonce před zavedením penisu do pochvy, hovoří se o ejakulaci ante portas  (doslova před branami ).

Vše je však relativní. Pokud dojde k vyvrcholení muže během 30 sekund a oběma partnerům to vyhovuje, není důvod cokoli měnit. Častěji však vzniká problém, kdy muž vyvrcholí aniž by ženu uspokojil. Pak je namístě uvažovat o nějakém řešení.

Příčiny předčasné ejakulace

Dlouhá sexuální abstinence

Pokud souloži předchází dlouhá sexuální abstinence, je muž vzrušivější a má tendenci rychleji dosáhnout orgasmu. V takovém případě se však vše samo srovná pravidelným sexuálním stykem.

Silné vzrušení před stykem

Mechanismus je podobný jako u výše zmíněné sexuální abstinence. Pokud se muž vzruší sledováním hodinového porna, pak nemusí být překvapivé že mu k vyvrcholení stačí málo. Opět je zřejmé že nejde o zásadní problém.

Psychický stav

Předčasnou ejakulaci může způsobit nervozita nebo tréma před souloží (zejména u mladých mužů, před prvním stykem a podobně). Pokud takový muž navíc narazí na netolerantní (čti hloupou) partnerku která na jeho selhání reaguje negativně nebo dokonce se mu vysmívá, dostává se do začarovaného kruhu. Čím víc se snaží, tím víc mu to nejde.

Co s tím?

Existuje několik možností jak se s problémem předčasné ejakulace vyrovnat. Univerzální recept neexistuje, každému pomůže něco jiného.

Vyvrcholení „nanečisto“

Předčasná ejakulace bývá problémem zejména mladých mužů, kteří plni sil vstupují do sexuálního života. V těchto případech je možno vyzkoušet něco, co by se dalo nazvat „vyvrcholení nanečisto“. Některé páry tak z počáteční nevýhody dokáží udělat výhodu: milují se prostě vícekát za sebou. U muže trvá dosažení druhého vyvrcholení podstatně déle než první orgasmus.

Alternativou je samozřejmě možnost, že muž se před vlastní souloží uspokojí sám – třebas bez vědomí partnerky – kterou pak překvapí svou dlouhou výdrží.

Vyvrcholení nanečisto je ovšem možno používat pouze v případech, kdy muž opravdu dokáže vyvrcholit během přiměřeně krátké doby vícekrát za sebou. Tato schopnost je individuální, a s přibývajícím věkem slábne – s tím ovšem zpravidla slábnou také problémy s předčasnou ejakulací.

Změna techniky či polohy

V nejlehčích ale zároveň nejčastějších případech pomáhá zkusit změnu polohy nebo techniky. Základní myšlenkou je: Přivést partnerku k orgasmu a přitom se příliš nevzrušit. Co to znamená? Nepronikat do partnerky hned, prodloužit předehru, případně nepřipustit aby vás partnerka vzrušovala už při předehře například orálním sexem a podobně.

Zkuste ji uspokojit sami rukou nebo ústy. Pokud žena dosáhne vyvrcholení, pak jí už nevadí že muž dosáhne orgasmu třeby již při zasunutí penisu do pochvy.

Pokud muž dokáže alespoň krátkou dobu souložit a chce tuto dobu prodloužit, pak je dobré hledat a zkoušet různé polohy, kde může muž své vzrušení lépe ovládat, a pokud cítí přicházející vyvrcholení – na chvíli přestat, použít třeba stiskací techniku popsanou v následující části, nebo někdy stačí jednoduše změnit polohu, úhel nebo hloubku proniknutí apod.

Stiskací technika

Princip stiskací techniky (někdy se také nazývá „Start-stop“) spočívá v oddálení vyvrcholení silným stiskem žaludu mezi ukazovákem a palcem.

Tato technika vyžaduje předchozí nácvik (většinou několik týdnů). Při nácviku se muž dráždí sám rukou, a když cítí přicházející vyvrcholení, přestane v dráždění a odvrátí ejakulaci silným stiskem žaludu. Toto několikrát opakuje a na závěr vyvrcholí (Nezapomínat! Sexuální vydráždění bez následného vyvrcholení může způsobit velmi nepříjemné pocity!). Poté co muž dokáže takto sám oddalovat své vyvrcholení, může tuto dovednost uplatnit při souloži.

V některých příručkách se můžete dočíst že lze siskací techniku trénovat a provádět i společně s partnerkou, která provádí dráždění mužova penisu a případně provádí i onen „stisk“. Kdo má zájem, může to vyzkoušet.

Znecitlivující prostředky

Citlivost penisu (zejména žaludu) je možno snížit znecitlivujícími prostředky (lokální anestetika), které se vyrábějí ve formě spreje, masti nebo gelu. Spíše než v sexshopu se ptejte v lékárně, kde máte větší jistotu že vám správně poradí.

Nezapomínejte, že citlivost penisu je možno snížit i použitím kondomu. Bohužel toto opatření může oddálit nejen vyvrcholení muže, ale i jeho partnerky, takže může dojít k situaci že se doba soulože sice prodlouží, ale k uspokojení partnerka přesto nedosáhne.

Uklidněte se

Jak bylo řečeno výše, může být předčasná ejakulace způsobena nervozitou. Tady je každá rada drahá, protože každý víme jak je zbytečné když nám někdo radí „Uklidni se“, „Neměj trému“ a podobně. Nicméně existuje několik drobných triků které stojí za vyzkoušení:
  • Snažte se najít důvod vaší nervozity. Zkuste změnit prostředí ve kterém se milujete, čas (ráno, odpoledne), změna světlo – tma, a podobně. Prostě zkoušejte, zkoušejte.
  • Je dobré když partnerka spolupracuje při řešení vašeho společného problému (protože to je váš společný problém). Žena by měla nervózního partnera vhodným způsobem uklidňovat a nestresovat ho. Selhání nekomentovat, ale raději zalhat že „to nevadí, stejně to bylo prima“ a podobně. Pokud partnerka reaguje výsměchem, je nutno ji co nejrychleji vyměnit.
  • Někdy může k překonání nervozity pomoci alkohol. To ale v žádném případě neznamená „urazit pár lahváčů a jít na věc“! Polévková lžíce kvalitního alkoholu (koňak, gin a pod). je tak akorát.
  • Někdo se dokáže uklidnit tím, že myslí na něco jiného. Opakovat si při sexu násobilku sice zní hodně neobvykle, ale někomu to pomáhá.
Pokud zjistíte že vaším problémem je skutečně nervozita a neumíte se jí sami zbavit, nezbývá než navštívit lékaře.

Psychofarmaka

Pokud je nejhůř, navštivte lékaře. Ten vám nejlépe poradí, a pokud je to vhodné, může vám předepsat speciální léky které sníží vaši citlivost na erotické podněty, a tím také prodlouží dobu do vyvrcholení. Každý lék má ovšem vedlejší účinky, může například dojít k celkovému poklesu vaší sexuální touhy či výkonnosti.


Napište komentář