Encyklopedie Erotiky

Anální sex

análni sex Análním sexem se běžně rozumí způsob soulože, při kterém partner zasouvá penis partnerce (nebo partnerovi) do konečníku namísto do pochvy. V tomto textu budeme vycházet z toho, že anální sex je provozován heterosexuálním párem, kdy muž vstupuje svým penisem do zadečku partnerky – aby se to nepletlo.

Zdravotní aspekty

Anální sex bývá často odmítán s poukazem na hygienu, případně nebezpečnost. Předem je nutno říci, že anální sex je spojen se zvýšeným zdravotním rizikem, ale právě tento článek by měl vysvětlit jak na to, aby tato rizika byla minimalizována.

V čem je rozdíl?

analni-sex-07 Konečník není na rozdíl od pochvy příliš uzpůsoben k zasouvání cizích předmětů. Je uzavřen svěrači a jeho sliznice nemá dostatečnou schopnost zvlhčování. Proto může daleko snáze dojít k poranění. Při nešetrném zacházení může dojít k natržení, které sice není životu nebezpečné, ale velmi velmi nepříjemné, a často se obtížně hojí.

Riziko infekce

Při análním styku je poměrně vysoké riziko poškození sliznice, a u obou partnerů. Mohou vznikat i drobné oděrky, na první pohled nepatrné, kterými se mohou přenášet různé infekční choroby, včetně AIDS a hepatitidy A, B i C. Proto se silně doporučuje při análním sexu vždy používat prezervativ, který riziko přenosu infekce významně zmenšuje.

V konečníku se i zdravého člověka se běžně vyskytují různé bakterie, které mohou způsobit u aktivního partnera (tj. muže pronikajícího do konečníku) zánět močové trubice. Proto je použití prezervativu vhodné i v případě, že provádíte anální sex s partnerem o jehož zdraví nemáte důvod pochybovat.

Anální sex a sperma

analni-sex-12 Do konečníku je možno stříkat sperma vcelku bez obav. Jak již bylo zmíněno výše, rozhodně je vhodné při análním sexu používat prezervativ, především z hygienických důvodů. Nicméně i pokud prezervativ nepoužijete, není vcelku zásadních námitek proti vyvrcholení do konečníku. Sperma v konečníku není nikterak škodlivé – samozřejmě za předpokladu, že je partner naprosto zdravý!

Otěhotnění při análním sexu rovněž nehrozí – teoreticky by bylo možné pouze v případě že se sperma vytékající z konečníku dostane do pochvy. Tomu byste ale měli zabránit i z hygienických důvodů.

Co ještě mít na paměti?

Občas je možno slyšet varování, že análním sexem dojde po čase k uvolnění svěračů, a dotyčná (dotyčný) pak neudrží stolici. Odborně se to nazývá „fekální inkontinence“ a může k tomu dojít v případě, že dojde k závažnějšímu poranění konečníku (natržení), nebo pokud k takovým poraněním dochází opakovaně. Není to tedy důsledek nějaké „únavy svěračů“ jak se někdy píše v populárních časopisech, ale je to důsledek poranění. To je další důvod proč je při análním styku nutná opatrnost a cit ze strany aktivního partnera.

Pokud trvá styk déle, může také dojít k podráždění sliznice konečníku. Takže lze doporučit anální sex spíše občas pro zpestření, a neprodlužovat styk na hodiny.

Jak na to?

Anální sex nesmí bolet!

Anální sex nesmí bolet! Pokud partnerka cítí bolest, znamená to, že je něco špatně! Bolest znamená, že může dojít k poranění (natržení) jemné sliznice konečníku se všemi nepříjemnými důsledky uvedenými výše a proto opatrně!

Při análním sexu postupujte opatrně Anální sex není nic pro lidi s nemocným konečníkem! Pokud máte hemoroidy nebo jiné problémy, rozhodně nic podobného nezkoušejte!

Rovněž nic co zasouváte do konečníku nesmí mít ostré hrany. Proto pozor na nově zakoupené erotické pomůcky, při zasouvání prstů do konečníku pozor na ostré či dlouhé nehty!

Čistota

Anální sex není zdaleka tak „nečistý“ jak se mnozí domnívají. Pro přípravu k análnímu sexu postačuje důkladné omytí konečníku, některé páry aplikují klystýr, což ovšem není zdaleka nutné. Ale pokud z toho máte dobrý pocit, pak proč ne? Další možností je použití psylia které napomůže dobrému vyprázdnění.

Přes výše řečené nelze nikdy možno dosáhnout toho aby stěny konečníku byly zcela čisté a sterilní. Proto nic co bylo v konečníku (penis, vibrátor) nepatří ani do pochvy, ani do úst! Vše co bylo v konečníku je potřeba řádně umýt teplou vodou a mýdlem!

Pokud používáte při análním sexu vibrátor, je nejlepším řešením mít jednu pomůcku vyhrazenou pro pochvu a jinou pro konečník. Vyhnete se tím možnosti přenesení bakterií. Jinou možností je navléknout i na vibrátor prezervativ.

Kdo maže ten jede!

Lubrikace je základ análního sexu! Protože konečník nemá schopnost zvlhčování jako má pochva, je anální sex „nasucho“ hodně nepříjemný a především nebezpečný (riziko poškození sliznice a následný přenos infekce). Proto je nutno používat lubrikační gel. Čím víc, tím líp. Pro navlhčení používejte lubrikační gel na bázi vody, který neobsahuje olej! Olej totiž dokáže velmi rychle narušit stěnu prezervativu tak, že může dojít k prasknutí nebo prostě rozpuštění gumy. Z hygienických důvodů se nedoporučuje používání oleje ani v případě, kdy nepoužíváte prezervativ.

analni-sex-06 Nejlépe připravíte partnerku k análnímu sexu pořádným promazáním konečníku lubrikačním gelem. Opatrným zasunutím jednoho nebo dvou prstů s přiměřenou dávkou gelu připravíte svěrače na následné zasunutí penisu, a zároveň velmi dobře navlhčíte konečník.

Současné dráždění pochvy (nebo jiné erotogenní zóny) podstatně usnadní pronikání. Prostředí konečníku nejsnáze navlhčíme prsty. Prostředí konečníku nejsnáze navlhčíme prsty.

P – o – m – a – l – u

Zapomeňte na pornofilmy, ve kterých muž jediným přírazem vrazí svůj úd do zadečku překvapené partnerky. Pronikání musí být velmi pomalé, a při sebemenším náznaku bolesti partnerky musí být muž připraven pronikání zastavit, případně ceý experiment ukončit. Proto rada pro ženy: pokud váš partner není alespoň přiměřeně ohleduplný nebo se nedokáže dostatečně kontrolovat, zvažte velmi dobře, zda si jej pustíte do svého zadečku!

analni-sex-poprve Počítejte s tím, že první pronikání může trvat třeba i několik minut. Proto je důležité, aby muž měl nejen trpělivost, ale také dobrou schopnost erekce. Zatímco do pochvy je možno zasunout i polotuhý penis (podle hesla: Nemusí stát, stačí když pevně visí!), do konečníku to chce pořádně tvrdý nástroj, který po prvním pokusu nezvadne!

Kritické je tedy především prvotní zasunutí, které vyžaduje hodně času, hodně lubrikačního gelu a pořádně ztopořený úd. Jakmile je však překonán odpor svěračů a penis je v konečníku, je vyhráno. Zadeček partnerky si rychle zvykne na nový předmět, a za chvilku může partner divoce přirážet tam i zpět. Není ani problémem penis vysunout zcela ven (třeba za účelem navlhčení), a opět zasunout zpátky.

Polohy pro anální sex

Anální sex je možno provozovat ve všech možných i nemožných polohách – stejně jako při klasické souloži se ani tady meze nekladou. Každý z nás je anatomicky trochu jinak tvarován, takže každému páru bude vyhovovat jiná poloha.

První proniknutí

Základem je postupovat jemně, s citem a pomalu. Překvapení není v těchto případech žádoucí. Začněte zlehka a sledujte reakce partnerky. A držte se pravidla – když je problém, přidej lubrikační gel!

analni-sex-01 Před vlastním proniknutím je velmi vhodné připravit si půdu pro další postup lehkým drážděním konečníku. Tím si zároveň ověříte, zda vaše anální snažení nepřijde nevhod. Osvědčený postup je kvůli laskání konečníku nepřerušovat soulož, ale toto laskání přidat jaksi „navíc“.

Pro první proniknutí je velmi vhodná poloha zezadu, kdy žena klečí na všech čtyřech a muž klečí za ní. Při této poloze je konečník snadno přístupný, a partner má zároveň poměrně široký manévrovací prostor. Navíc je možno v této poloze začít klasicky – tedy s penisem v pochvě. Postupně, jak se partnerka dostává do varu, může muž začít prstem lehce masírovat vstup do konečníku. V další fázi je možné navlhčený prst zasunout pomalu a opatrně dovnitř (pozor na dlouhé či ostré nehty!). Tím se jednak konečník promaže, a jednak připraví na vstup něčeho podstatně většího než je prst. Kromě toho, pokud toto všechno zvládnete současně s penisem v pochvě, může to být to pro ženu mimořádně zajímavý zážitek.

Další polohy

Pokud máte dobře namazáno, pak jakmile se vám podaří zasunout penis do konečníku, je vyhráno. Nepříjemné pocity, které mohly být při pronikání cítit, zmizí. Zjistíte, že nyní můžete provozovat v podstatě libovolnou polohu na kterou si troufnete.

analni-sex-08 analni-sex-09 Při zkoušení nové polohy buďte zpočátku opatrnější – zejména muži obdaření velkým penisem by mohli narazit na určitá omezení. Ale jakmile si na sebe zvyknete, můžete souložit ostošest!

Pokročilí mohou přibrat k análním hrátkám vibrátor. Ženy ocení pocit úplného zaplnění obou dírek, a muži si vychutnají jemné vibrace které jsou přes tenkou přepážku mezi pochvou a konečníkem velmi dobře cítit. Je vcelku jedno, co kam zasunete, z hygienických důvodů je však důležité nestřídat to! Prostředí konečníku nejsnáze navlhčíme prsty. Prostředí konečníku nejsnáze navlhčíme prsty.

Vyvrcholení při análním sexu

Pokud muž vstupuje do konečníku ženy, je vyvrcholení u muže stejné jako při klasické souloži. Pocity ženy jsou přirozeně odlišné, a schopnost ženy vyvrcholit při análním sexu je individuální. Některé ženy nepotřebují další dráždění, a dosáhnou vyvrcholení skutečně pouhým drážděním konečníku. V některých případech je vhodné ženě dopomoci například drážděním jiných erotogenních zón.

Specifickou kapitolou je případ, kdy je penis (nebo vibrátor) zasouván do konečníku muže. V takové situaci dochází navíc ke stimulaci jeho prostaty, což bývá velmi kladně vnímáno (ženy přirozeně prostatu nemají).

Literatura

Nakonec pár obrázků pro inspiraci

Pokud máte dotazy nebo připomínky, pište do komentářů!Komentáře na téma “Anální sex” (celkem 17)

 1. Když jsme ti několikrát zkoušeli, partnerce stejně vadil ten pocit že potřebuje na záchod a bála se že se stane nehoda, nevíte jestli se toho dá nejak zbavit nebo je to tím, že je svěrač málo roztáhnutý? Byl jsem tam už na 3 prsty a stejně sme to radši ukončili. Když by to třeba zkusila sama jednou, bylo by to potom po více pokusech jednodušší, nebo tam ten špatný pocit zůstane a bude se pokaždé muset začínat na novo?

  1. Hele, to je asi různý. Já tyhle pocity asi trochu mám taky, ale v tom okamžiku je mi to fuk. Myslím, že je to v hlavě. Můžete zkusit:
   – trochu(!) alkoholu (panáka, víc ne)
   – pořádně vyprázdnit (psylium, nebo třeba klystýr)
   – tréning I. (napřed to zkus prstem, pak (třeba za týden) dva prsty, pak malý vibrátor… a tak.
   – tréning II. (ať si to sama vyzkouší třeba umělákem někdy o samotě)

  1. To bude potřeba vyzkoušet. Každý člověk je trochu jiný, a univerzální rada neexistuje. Pro začátek bych vyzkoušel klasiku: zezadu a „žena na zádech“.

 2. Zdravim nevim jak zacit. Pred 4 lety jsem anal skusila s byvalim pritelem a slo to celkem v pohode.Od te doby jsem ho nemela . Po te dobe me to nedalo a tim ,ze jsem sama jsem anal chtela znovu vyzkouset vybratorem vubec me to nejde dost me to stve. Nechce me projit pres cely sverac boli to. Poradite mi jak nato?

  1. Zkus hodně lubrikačního gelu – čím víc, tím líp! Případně vyzkoušej jinou polohu. Je možné že ho zasouváš pod špatným úhlem. Pro začátek to zkus nejprve jedním prstem (taky pořádně namazaným gelem). A také zvaž, jestli nemáš moc velký vibrátor. Pro začátek je určitě dobré zvolit nějaký menší.

  2. Zdravím,anální sexík se musí provádět opravdu s citem.Nejdříve si prdelku snažíme co nejvíce promazat,hlavně přestup svěrače,kterého musíš promazat a dáli se to tak říct,tak roztáhnout.Začínáme prstíkem a pokračujeme nějakým užším vybrátorkem.Po této akci kdy je svěrač více méně promazán a roztáhnut,tak záleží na Tobě zda zkusíš i silnější vybrátor.A nezapomen stále přimazávat.

 3. Moja priateľka tiež mala obavy ale teraz si to nevie vynachváliť ze je to úžasné a ešte keď sa to doplní pomôckou ze ma obe dierocky plne to je ešte len jazda …

 4. S ex partnerem to absolutne neslo. Partner ktereho mam ted me zasvetil do uplne jineho sexu…pouta,provazy…a k analku najednou nepotrebuju ani lubrigac a pomalej pristup. Pokud to zenska proste chce jde to sup sup.

 5. Hlavně tam zapomněli napsat že to ta ženská, holka nebo chlap MUSÍ CHTÍT
  Chlapci, muži nechtějte to po své partnerce či partnerovi když to nechce
  A hlavně to ani nezkoušej te když o tom druhá polovička neví, takhle jim to z ošklivíte aniž by měli šanci se o tom dozvědět víc

 6. Musí si přečíst tento skvělý článek,kde se podle mě dozví vše potřebné o zdravosti a nezávadnosti. SPousta holek,dívek,ženskejch na tom stále něco vidí,nicméně mi přijde,že se okrádají o super zážitek a hlavně překvapej muže,kteří jsou stydliví si o pořádnej dobrej análek říct.

  1. jo souhlas, je to hezký. Ale pro pochopení análního sexu s ženou Ti doporučím to vyzkoušet taky u sebe. Jednak získáš cit při zasouvání do ženy a taky argument ženy před sexem „a víš jaký to je?“ Když ukážeš, že jsi o tom nejen přemýšlel, bude mít na tebe i jiný pohled, než na šukáče co to chce dělat do zadku.

 7. Návod je to pěknej…
  Ještě mi poraďte, jak přemluvit tu moji, aby mi to dovolila 🙁
  Má pořád řeči že to není zdravý a kdesi cosi :/

  1. Pokud je zatvrzelá anální frigida, tak s ní asi nehnete a naž se doprošovat, zkuste jinde. Stojí to za to. Já to do zadečku miluju. Je naprosto úžasný pocit dvojitého zaplnění. Úplně jiný rozměr sexu 🙂

Napište komentář